Maximalizujte efektivitu marketingové strategie s pochopením cesty zákazníka

Porozumění celému procesu cesty zákazníka (Customer Journey) může být extrémně náročné, nicméně velmi důležité. Ačkoliv není možné předpovědět zkušenost každého zákazníka, mapování jeho cesty je velmi užitečný nástroj pro sledování důležitých milníků, které každý z nich dosahuje. 

V tomto článku o mapování zákaznické cesty nejen vysvětlujeme, co to je a proč je důležitá, ale také přinášíme konkrétní příklady a návrhy na strategii i obsah, které mohou pomoci efektivně řídit každou fázi tohoto procesu. Od povědomí až po loajalitu, budete mít přehled o tom, jak efektivně komunikovat a interagovat se svými zákazníky.

Co je to vlastně cesta zákazníka?

Cesta zákazníka, je klíčovým prvkem pro každou úspěšnou marketingovou strategii. Váš marketingový funnel by měl odpovídat cestě zákazníka, její délce, časovým prolukám v jednotlivých fází, které se v různých segnemtech liší. Cesta představuje totiž celkový proces, kterým zákazníci procházejí od prvotního povědomí o produktu nebo službě až po jeho nákup a následnou loajalitu/retenci. 

Tento proces je obvykle rozdělen do několika fází, které zahrnují povědomí, zájem, rozhodnutí a akci.

Proč by měli marketingoví profesionálové cestu zákazníka znát?

Porozumění celého procesu je pro marketingové zaměstnance klíčové z několika důvodů:

 • Cílení a personalizace: Znalost toho, kde se zákazník nachází na své cestě, umožňuje marketérům cílit své kampaně a komunikaci tak, aby lépe odpovídala potřebám a zájmům. Navíc mohou díky tomu doručovat takový obsah, který je relevatní pro každou z etap.
 • Optimalizace strategie: Analyzování chování na jednotlivých fázích cesty zákazníka umožňuje marketingovým týmům identifikovat slabá místa a optimalizovat marketingovou strategii pro lepší výsledky. 
 • Zlepšení zážitku zákazníka: Efektivní správa ‚‚cesty” může vést ke zlepšení celkové zkušenosti a posílení jejich vztahu s vaší značkou.

Stadia cesty zákazníka a jak s nimi pracovat

 1. Povědomí (Awareness): Zákazník si uvědomuje, že má problém nebo potřebu a začíná hledat řešení. V této fázi je vhodné na sebe upozornit prostřednictvím sociálních sítí, psaním blogů, optimalizací webu pro klíčová slova apod. 

  Příklad: Pokud jste firma, která prodává fitness produkty, můžete v této fázi nabídnout obsah jako „5 způsobů, jak zlepšit svoji kondici“, čímž oslovíte potenciální zákazníky, kteří si uvědomují, že chtějí zlepšit svou fyzickou kondici.
 1. Zájem (Interest): Zákazník začíná zkoumat možná řešení svého problému nebo potřeby. V této fázi vyhledává různé možnosti – dozví se i tedy o vaší konkurenci, tedy o těch firmách, které by mu pomohli s řešením problému, stejně tak jako vy. Výborným nástrojem obsahu pro tuto fázi je sdílení case studies, referencí či článků s porovnáním konkurenčního produktu/služby s tím vaším. 

  Příklad: Můžete nabídnout bezplatný e-book nebo video s názvem „Základy cvičení pro začátečníky“, abyste udrželi zájem potenciálních zákazníků a poskytli jim užitečné informace.
 1. Rozhodnutí (Decision): V rozhodovací fázi si již vybral řešení a je připravený nakoupit. V této etapě by vaše firma měla poskytnout bezproblémový proces nákupu, aby bylo nakupování produktů/služeb co nejjednodušší. Zjednodušte proces nákupu a poskytněte možnost snadné platby online. V této fázi bychom nedoporučovali více vzdělávacího ani produktového obsahu – jde především o to, aby zákazníci provedli nákup.

  Příklad: Nabídněte svým zákazníkům např. konzultaci zdarma, první měsíc zdarma, slevu na první měsíc, slevu na doplňkové služby apod. 
 1. Udržení (Retention): V této fázi váš zákazník již nakoupil a vy chcete jediné – abyste si ho udrželi, tzn. aby si od vás opakovaně kupoval produkty/služby a neodešel k vaší konkurenci. Během této fáze je tedy stěžejní poskytovat skvělou zákaznickou podporu a další výhody, které budou motivovat k dalšímu nákupu. 

  Příklad: K opakujícím se nákupům můžete poskytnout slevu, nebo zajistit, aby se cílil součástí vaší komunity. Pravidelně tak můžete pořádat soutěže, výzvy nebo speciální události, které motivují a dávají členům možnost se zapojit do komunity (například výzvy na nejlepší zlepšení, týdenní skupinové tréninky nebo fitness soustředění). 
 1. Věrnost (Loyalty): V poslední části zákaznické cesty se rozhoduje nejen o tom, zda vám budou věrni, ale také, zda se stanou vašimi ambasadory, tzn. zda budou aktivně propagovat a doporučovat vaší značku svým známým, rodině, přátelům a kolegům. To se stane více pravděpodobnější, pokud vaše řešení (produkt, služba) pomohou dosáhnout nějakých konkrétních úspěchů.

  Příklad: Nabídněte členům možnost pozvat své přátele, rodinu a kolegy na jednorázové nebo týdenní volné vstupy. Za každého nového zákazníka, který se stane členem po zkušebním období, dostane stávající člen bonus nebo slevu na další měsíční členství.

POZOR: Ačkoliv jsou slevy efektivní marketingovou strategií, nikdy nepodceňujte důležitost dalších aspektů, které mohou hrát roli při budování dlouhodobých vztahů. Významnými faktory je budování komunity, poskytování vynikající zákaznické podpory a vytváření pocitu, že patří někam, kde jsou oceněni a respektováni.

Slevy a akční nabídky mohou být skvělým lákadlem, ale to, co může zákazníky skutečně udržet a motivovat k tomu, aby se stali vašimi ambasadory, je jejich celkový zážitek s vaší značkou. Je tedy důležité najít správnou rovnováhu mezi nabídkami a péčí o zákazníky, aby se vaše značka stala nejen místem, kde nakupují, ale také komunitou, kde se cítí jako doma a kam se rádi vracejí. To je klíč k dlouhodobému úspěchu a loajalitě.

Celý váš marketing by měl být tedy přizpůsobený cestě zákazníka, s tím souvisí správná volba kanálů a způsob komunikace. Výkonnové kampaně jsou ideálním příkladem pro první dvě fáze cesty, PPC ve vyhledávání a SEO strategie pak ve druhé a třetí fázi a e-mailový marketing pak slouží skvěle pro poslední fáze cyklu. Marketingoví profesionálové, kteří umějí efektivně pracovat s touto koncepcí, budou schopni maximalizovat svůj marketingový potenciál a budovat silné vztahy se zákazníky. 

Napište nám

Máte zájem o naše služby? Nebo vás jen zajímá více informací? Zavolejte nám, 777 099 328, nebo nám napište e-mail na info@grapefruit.cz či vyplňte kontaktní formuláře. My se vám obratem ozveme.